• Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
  • Zmień kontrast

Miasto bliźniacze Clapiers we Francji

Dąb współpracy


Gmina Celestynów od 1990 r. prowadzi współpracę z gminą Clapiers z południa Francji. Polega ona na wymianie informacji z zakresu gospodarki, nauki oraz kultury i pozwala mieszkańcom na poznawanie bogactwa kulturalnego i geograficznego obu regionów, sposobu zarządzania oraz ochrony środowiska naturalnego. W 2017 r. gmina Celestynów gościła na swoim terenie delegację animatorów społecznych z gminy Clapiers. Podczas wizyty posadzono przy gminnej hali sportowej w Celestynowie dąb symbolizujący współpracę między samorządami. W tym samym roku, podjęto inicjatywę utworzenia w gminie Celestynów komitetu ds. współpracy, który ma funkcjonować w formie stowarzyszenia mieszkańców pn. "Celestynowskie Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej". Jego głównymi zadaniami ma być rozwijanie aktywności społecznej mieszkańców gminy Celestynów oraz przybliżanie kultury i tradycji różnych krajów.

Tsuruga w JaponiiW 2016 r. z inicjatywy Dyrekcji Instytutu Wysokich Ciśnień PAN i japońskiego artysty Kiokatsu Matsumiya umieszczono w instytucie w Lasku instalację, jego autorstwa, upamiętniającą współpracę polsko-japońską. W tym samym roku na podarowanym papierze czerpanym Washi dzieci z Celestynowa wykonały rysunki o tematyce Inochi-życie. Prace wraz z pracami japońskich i litewskich dzieci wzięły udział w wystawie w Urzędzie Miejskim w Tsurudze, a następnie opublikowane zostały w albumie pt. "Wystawa rysunków dzieci z Celestynowa".
W 1919 r. blisko 800 polskich dzieci zagubionych na terenie Syberii znalazło schronienie w japońskich sierocińcach, do których bramą był port w Tsurudze. W 1996 r. z inicjatywy prof. Sylwestra Porowskiego Celestynów znalazł się wśród polskich miejscowości, które po trzęsieniu ziemi w Japonii przyjęły na swoim terenie, w ramach akcji "Wakacje w Polsce" organizowanej przez prof. Stanisława Filipka, dzieci z rejonu objętego kataklizmem. Mieszkały one w Szkole Podstawowej w Starej Wsi i podczas wizyty w IWC PAN spotkały się z czwórką polskich Dzieci Syberyjskich. Po raz drugi dzieci z Kobe odwiedziły Celestynów w 2005 r. Natomiast w 2017 r. w ramach pierwszych obchodów Dnia Życzliwości i Praw Dziecka w Szkole Podstawowej w Starej Wsi zaproszono Mieczysławę Łysik, która opowiadała o swoim dzieciństwie po zesłaniu na Syberię, prof. Sylwestra Porowskiego, prof. Stanisława Filipka, byłego pracownika Ambasady Japońskiej oraz Teruo Matsumoto, japońskiego dziennikarza.

Gmina Zastawne na Ukrainie


W roku 2012 Gmina Celestynów i Gmina Zastawne z okręgu Lwowskiego podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy i zawarciu umowy partnerskiej. Obie strony pragną wspierać wymianę informacji i doświadczeń nie tylko w sferze gospodarczej, oświatowej czy ekologicznej, ale też w dziedzinie kultury, sportu i turystyki. List stwarza też możliwość nawiązania kontaktów między podmiotami samorządowymi, gospodarczymi oraz społecznymi. Zostawia otwartą drogę do wzajemnego uczestnictwa w realizowanych projektach kulturalnych, oświatowych, sportowych, turystycznych a nawet gospodarczych.

Chór "Głos z Brasławia" z Białorusi

Białoruś
W 2017 r. w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Celestynów i przeprowadzonego przez Stowarzyszanie Klub Twórczego Myślenia na terenie gminy wystąpił polonijny chór z Białorusi, biorący udział w „Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijno-Patriotycznej Sacrosong”, organizowanym w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku.

Zespół folklorystyczny z Litwy „Turgielanki”

Turgielanki
Zespół z Litwy jest kolejną grupą, która w ramach Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej „Sacroson”, odbywającego się w Otwocku, wystąpiła przed mieszkańcami gminy celestynów. Zespół „Turgielanka”, powstały w lipcu 1991 r. w malowniczej miejscowości Turgiele, Leżącej nad prawym brzegiem Mereczanki, nieopodal Wilna, odwiedził gminę w 2018 r.

unipress
krus
mpk
dziennik ustaw